Mini-Poradnik do szybszego wprowadzenia do PCSX2 0.9.8
#1
Jeśli masz jakieś uwagi czy sugestie dotyczące tego poradnika, możesz je zamieścić tutaj. Dziękuję.

Wszystkie poniższe informacje znajdziesz również w pełnej wersji poradnika, uważam jednak, że skrócony format i zawarta tutaj treść pozwoli na łatwiejsze odpowiedzenie na najczęściej powtarzające się pytania nie przerażając przy tym ilością informacji, która może odstraszać co mniej sprawnych użytkowników...
(Od siebie dodam, iż postaram się też użyć więcej ogólnie rozumianych w internecie określeń, które nie mają sprawnie funkcjonujących polskich odpowiedników - Miseru99)

Przydatne linki
Po przeczytaniu tego poradnika, jeśli chcesz zapytać o coś, lub poprosić o pomoc na forum, jest BARDZO WAŻNYM abyś umieścił w swym poście następujące informacje:
  • Twój sprzęt - w szczególności procesor(zarówno model jak i prędkość w ghz'ach), kartę graficzną, pamięć oraz system operacyjny z jakiego korzystasz.
  • Dokładną wersję PCSX2 z której korzystasz.
  • Jakiekolwiek nie-standardowe ustawienia z jakich korzystasz, w przypadku prekonfigurowanych ustawień wystarczy podać numer ustawienia.
  • Tytuł gry/gier w które próbujesz grać oraz czy grasz z obrazu płyty(ISO) czy z bezpośrednio z płyty.
---------------------------------------------------------------

1. Ogólnie o sprzęcie:
--------------------
- Miej na uwadze, że nawet jeśli Twój komputer jest nowy i pozwala Ci na grę w Crysis 2 czy podobną grę, nie znaczy to, że będzie w stanie pociągnąć każdą grę z PS2 na pełnej prędkości.

- PCSX2 używa co najwyżej 2* wątków(rdzeni). Jeśli masz 4 rdzeniowy procesor, w pełni normalnym będzie obraz jego użycia maksymalnie w 50%, zwykle nawet mniej. Jeśli masz jedno-rdzeniowy procesor większość gier będzie strasznie powolna i to też niestety norma przypominająca jednocześnie, iż czas na wymianę komputera.

* Nowe wersje SVN mogą użyć 3 rdzeni dzięki nowemu speedhack'owi o nazwie MTVU.

- Laptopy: Przede wszystkim upewnij się, iż ustawienia wydajności/oszczędzania prądu są ustawione na wysoką wydajność oraz w przypadku laptopów z dwoma układami graficznymi, upewnij się, że używasz tego mocniejszego.

Dalsze informacje::
- Will PCSX2 run fast on my computer (general hardware). Wątek traktujący o tym, czy PCSX2 będzie pozwalał na płynną grę na wielu komputerach(tylko język Angielski).
- PCSX2 CPU benchmark thread (CPU only). Wątek pokazujący ogólne porównanie wydajności różnych procesorów w powtarzalnym teście - pozwala na ogólne zapoznanie się, które procesory działają lepiej z PCSX2.2. Wersje PCSX2/instalacja:
-------------------------------
- Użyj najnowszego oficjalnego releasu, (obecnie jest to 0.98 - r4600). Starsze lub nowsze wersje SVN mogą być czasem szybsze, ale ogólnie są mniej stabilne lub kompatybilne - używasz je więc na własne ryzyko.

- DirectX: zainstaluj najnowszą wersję. Nawet jeśli posiadasz już najnowszą wersję DirectX(9.0c/10/11) i inne gry działają jak należy, PCSX2 może nadal wymagać absolutnie najnowszych plików DirectX, które pojawiają się bez ogólnej zmiany wersji.(Np. gdy GSdx wykrzacza się przy uruchomieniu).

- Instalacja: Jeśli Twoje ustawienia nie są zapisywane po wyjściu z PCSX2, spróbuj wersji portable, którą rozpakuj w głównym folderze, któregoś ze swych dysków(np. C:\PCSX2), staraj się nie instalować do "program files" ani folderów użytkownika, gdyż windows czasem bywa kapryśny jeśli chodzi o nie.3. Wtyczki:
-----------
- Trzy wtyczki to właściwie wszystko co będziesz używać w PCSX2 o ile zamierzasz uruchomić grę z obrazu płyty(iso), a mianowicie wtyczka audio(użyj SPU2-X), grafiki (użyj GSdx) oraz wtyczka controlera(popularny wybór - Lilypad).


- DVD:
------
- PCSX2 generalnie będzie chodził płynniej przy użyciu obrazu płyty(zamiast płyty w napędzie DVD). Stwórz obraz płyty programem Imageburn. Nie wszystkie programy a już tym bardziej te najbardziej popularne są w stanie stworzyć 100% obraz płyty PS2 - warto to mieć na uwadze.

- Aby uruchomić obraz płyty PS2, NIE umieszczaj go w wirtualnym napędzie (np. daemon tools i podobne). Zamiast tego, użyj opcji CDVD -> Wybierz ISO -> Przeglądaj, gdzie możesz wybrać obraz płyty do załadowania. Miej na uwadze, że pomimo nazwy "ISO", wiele innych formatów stosowanych przy obrazach płyt jest wspomaganych, (iso, nrg, cue/bin i podobne). Jeśli tak postąpisz, w menu CDVD zaznaczona powinna być opcja ISO, i wtyczka CDVD NIE będzie używana(co jest jak najbardziej w porządku).


- Audio:
--------
- Użyj wtyczki SPU2-X (pozostałe są zwykle mniej kompatybilne).

- konfiguracja SPU2-X ma niewielki efekt na prędkość(maksymalnie około 3%, zwykle nawet mniej). Jeśli jednak z jakichś powodów chcesz się upewnić, że wyciskasz z PCSX2 maksymalną prędkość na swoim sprzęcie, możesz wybrać "Interpolation" na "0 (Nearest)", oraz wyłączyć efekty(disable effects processing).


- Grafika:
-----------
- Użyj GSdx (pozostałe wtyczki są mniej kompatybilne i wolniejsze).

- GSdx Renderer: Użyj jednego z dostępnych trybów "Hardware"(sprzętowych) dla najlepszej prędkości, trybów "software" dla zwiększonej kompatybilności, choć to najczęściej okupione będzie dużym spadkiem prędkości.

- GSdx Scaling/Resolution: Dla najszybszej emulacji zaznacz przy "Original PS2 resolution" opcję "native", miej na uwadze, że zwykle większa rozdzielczość oznaczać będzie ładniejszą grafikę, jednak nieraz powodować może ona błędy. Większe rozdzielczości wymagają całkiem nowych i szybkich kart graficznych, a gdy jesteśmy już przy tym, skalowanie generalnie daje lepsze efekty, jednak czasem własna rozdzielczość("custom") ustawiona na dla przykładu 1200x1200 może pomóc w pozbyciu się horyzontalnych linii występujących w nielicznych grach.

- "Allow 8 bit textures" ta opcja może naprawdę znacząco zwiększyć prędkość w niektórych grach, może mieć jednak zupełnie odwrotny skutek w innych, warto sprawdzić ją osobno dla każdej z gier(osobiście zwykle zostawiam ją włączoną).

- W przypadku DX9 "Alpha correction" może nieraz mieć negatywny wpływ na prędkość gry, warto sprawdzić różnicę z tą opcją włączoną jak i wyłączoną(zwykle mam ją wyłączoną).4. Konfiguracja PCSX2:
-----------------------
- Aby najsprawniej przetestować różne ustawienia PCSX2 i to jaki mają wpływ na prędkość gry można użyć prekonfigurowanych ustawień znajdujących się na dole okna "Ustawień Emulacji". Ustawienia zaczynają się od 1, które jest najbardziej kompatybilne ale i najwolniejsze, pomijając kilka dalej mamy 4, które jest mniej więcej na równi szybkie co kompatybilne aż docieramy do ustawienia 6, które nieraz może dawać fałszywy wynik FPS(sztucznie go zawyżając, podczas gdy gra chodzić będzie wolno).

- Możesz obserwować zmieniające się opcje wraz ze zmianą prekonfigurowanych ustawień(szczególnie w zakładce "Usprawnienia prędkości") i wprowadzić własną korektę po wyłączeniu prekonfigurowanych ustawień.

- Nie używając powyższego, bardzo ważnym jest upewnienie się, iż "Automatyczne Poprawki" w zakładce "System", głównego menu PCSX2 jest włączone. Ustawia to automatycznie różne wymagane przez gry poprawki i hack'i, bez których nieraz gra może się zawieszać, lub wcale nie ruszyć.

- Użycie superVU dla VU0 i/lub VU1 (w zakładce VUs Ustawień Emulacji) może znacząco zwiększyć prędkośc w niektórych grach, jednak jest to również mniej kompatybilne, ta opcja nie jest zmieniana przez prekonfigurowane ustawienia, warto więc sprawdzić ją ręcznie. Dla informacji - Super VU nie jest już aktywnie rozwijany ani naprawiany.

- Tryb Mocowania (dla VUs/EE/IOP): może dodać nieco prędkości przy ustawieniu na "żaden", może jednak mieć negatywny skutek na kompatybilność, zaleca się zostawienie tej opcji na "Normalny".

- "Czekaj na synchronizację pionową": może spowolnić działanie gier, w windowsie Vista/7 z włączonym pulpitem Aero nie powinno być potrzebne. Zaleca się zostawienie tej opcji wyłączonej.

- "Pomijanie Klatek Animacji": najczęściej powoduje graficzne błędy, zaleca się pozostawienie tej opcji wyłączonej.

- Poprawki do gier: poprawiają niektóre rzeczy by lepiej działały z wybranymi grami, psując jednak inne gry. Zaleca się zostawienie tej opcji wyłączonej(poprawki będą ładowane automatycznie tylko i wyłącznie dla właściwych gier, jeśli pamiętaliśmy o włączeniu opcji "Automatyczne poprawki"). Jedynym odstępstwem od tej reguły jest "EE timing hack", który może zwiększyć prędkość w niektórych grach, a przy tym okropnie uszkodzić inne, lub na jeszcze inne nie mieć absolutnie żadnego wpływu.

- Inne ustawienia, nie wymienione powyżej najlepiej zostawić na standardowych ustawieniach.


Podziękowania dla avih'a za stworzenie powyższego.

Tłumaczenie - Miseru99
Reply

Sponsored links

Users browsing this thread: 1 Guest(s)